niedziela, 5 lutego 2017

Nie bój się, badaj się !



Nie bój się, badaj się !

Każda kobieta ma swoje urodowe rytuały. Malowanie paznokci, wizyta u fryzjera, opalanie, nawilżanie ciała. Te kobiece rytuały powinny również dotyczyć zdrowia, czyli wizyta u lekarza ginekologa, wykonywanie cytologii, coroczne badania krwi i najważniejszy kobiecy nawyk czyli… samobadanie piersi !




PO CO BADAĆ PIERSI ?
Aktualnie nowotwory piersi są najczęstszym problemem onkologicznym u kobiet ! W Polsce w 2013 roku wyniosły 22% wszystkich zachorowań kobiet na nowotwór. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, bowiem po 50. roku życia notuje się 80% przypadków nowotworów piersi u kobiet.
Regularne samobadanie i coroczne badania USG piersi chronią przed najcięższym przebiegiem choroby i bardzo częstej amputacji częściowej lub całkowitej jako jedynej formy leczenia. Kobieta, która dba o swój biust ma ogromne szanse na wykrycie wczesnych zmian i uniknięcie powikłań.

KIEDY I JAK BADAĆ SOBIE PIERSI ?
Samobadanie piersi powinno dotyczyć każdej przedstawicielki płci pięknej po 20. roku życia, aż do  późnej starości.
Badanie powinno być wykonywane między 7. a 10. dniem cyklu, gdzie pierwszy dzień cyklu jest pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. U kobiet po menopauzie powinien być to jeden dowolnie wybrany dzień w miesiącu, czyli na przykład pierwsza sobota każdego miesiąca.
Samobadanie piersi wykonuje się w trzech etapach: przed lustrem, podczas kąpieli i w pozycji leżącej. Podczas badania piersi bada się oglądając je i dotykając – innymi słowy poprzez palpację. Istotne jest również to, aby badanie było wykonywane w miejscu i czasie dogodnym dla kobiety, w warunkach intymności, najlepiej przed kąpielą i snem.
Istnieją trzy techniki palpacji w badaniu piersi.


W technice A badanie polega na dotykaniu piersi w sposób okrężny. Badanie należy rozpocząć od zewnętrznego okręgu piersi przesuwając palcami zgodnie z ruchem wskazówek zegara zataczając w tym czasie mniejsze okręgi. Badanie kończy się na okręgu przy brodawce.
W technice B pierś powinno się badać naprzemiennie od góry do dołu. Dłoń należy przesuwać palec po palcu zataczając małe okręgi.
Technika C polega na przesuwaniu palców od brodawki w kierunku zewnętrznym zataczając małe okręgi. Linie powinny być badane bardzo blisko siebie, aby nie pominąć żadnej części piersi.
   
      1. Badanie przed lustrem obejmuje oglądanie piersi w czterech pozycjach.
a.       Ręce wzdłuż ciała – należy zwrócić uwagę na wygląd piersi.


b.      Ręce nad głową – oglądanie piersi z profilu.


c.       Ręce na biodrach – tu należy przycisnąć mocno ręce do bioder i obserwować piersi.

d.      Lekkie pochylenie – oglądanie piersi w pochyleniu.


e.      Po oglądaniu należy ścisnąć brodawkę w celu sprawdzenia czy nic się z niej nie wydziela.


2. Badanie pod prysznicem obejmuje palpacyjne badanie piersi.
a.       Lewa ręka za głową – lewą pierś należy badać prawą ręką, jedną z wyżej wymienionych metod dotykowego badania. Bardzo ważne jest dotykanie każdego milimetra piersi, przesuwając powoli dłoń po piersi.
  
      Źródło: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/898441,nauka-samobadania-piersi,id,t.html


b.      Prawa ręka za głową – adekwatnie do zasad powyżej należy badać prawą pierś.

3.  Badanie w pozycji leżącej wykonuje się analogicznie do badania w pozycji stojącej pod prysznicem. Kobiety z dużym biustem powinny podkładać małą poduszkę pod plecy po stronie badanej piersi. Na zakończenie należy zbadać palpacyjnie węzły chłonne pod pachą pod kątem zgrubień i guzków.




NA CO ZWARACAĆ UWAGĘ PODCZAS SAMOBADANIA ?

Bardzo dobrym przykładem czynników, na które należy zwrócić uwagę jest poniższe zdjęcie.



Do tych czynników należą (od lewego, górnego rogu):
  •          wyraźne wyczuwalne zgrubienie,
  •          wciągnięcie skóry,
  •          zmiany skórne,
  •          zaczerwienienie lub/i podwyższenie temperatury,
  •          wydzielina z brodawki,
  •          wgłębienia,
  •          guz,
  •          widoczne i wyczuwalne naczynia krwionośne,
  •          wciągnięcie brodawki,
  •          zmiana kształtu lub wielkości,
  •          pomarańczowa skórka,
  •      niewidoczny guzek,
  •           oraz inne czynniki jak tkliwość czy obrzęk piersi.
    Dla Pań w wieku 50-69 jest specjalnie przeznaczone badanie do wykrycia nowotworów piersi. Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Dawka promieniowania podczas takiego badania jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc mammografii, jest ona badaniem całkowicie nieinwazyjnym. Nie wymaga także żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. 

W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastykową płytką od góry oraz boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.




 Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie!

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersi tylko około 10% okazuje się nowotworem złośliwym.


Z POŁOŻNĄ RAŹNIEJ ! J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz